Svatba

Svatební pověry aneb jak si pojistit šťastné manželství

Svatební pověry aneb jak si pojistit šťastné manželství

Někdo jim věří, jiný ne, ale nikdo z nás většinu pověr zbytečně nepodceňuje a dodržuje předávané tradice a zvyky. A protože pověr je opravdu mnoho, v dnešním článku si shrneme alespoň ty nejčastější.

Pozor na termín svatby

První skupina pověr se týká data svatby. Známé je, že by se svatby neměly konat v květnu, neboť svatba v máji, do roka Svatební pověry aneb jak si pojistit šťastné manželstvímáry. Jde o velmi starou pověru, kdy nevěsta většinou otěhotněla krátce po svatbě a následně během léta a podzimu tvrdě pracovala na polích, díky čemuž jí hrozil potrat. Dalším rizikem je, že se dítě počaté v květnu narodilo do zimy a v tehdejší době to bylo nejtěžší období. Proto tato pověra dnes již ztratila význam a svatby v květnu se pomalu ale jistě stávají oblíbenějšími. I když babičky a tetičky budou určitě proti, pokud chcete májovou svatbu, nenechte se přesvědčit.

Stejně nešťastné manželství proklamuje rčení o svatebním obřadu v listopadu – v listopadu za ohradu. Naopak září, říjen a nový rok jsou symbolem šťastného manželství. Když se v září vdáš, bohatství a štěstí zaručeno máš. Svatba v říjnu, láska kvete, ale blahobyt uteče. Svatba na Nový rok, k věrnosti a lásce skok. Ostatní měsíce s sebou žádné pověry nenesou, ale je to pouze na vás, čemu uvěříte a čím se budete řídit.

Pověry kolem nevěsty

Nejvíce pověr se týká přímo nevěsty, co by měla dělat, co ne, co si smí vzít na sebe, co musí mít u sebe…zkrátka je toho opravdu hodně.

Pověry týkající se svatebních příprav například říkají, že by si nevěsta neměla svoje svatební šaty šít sama, neboť si zašívá cestu ke štěstí. Matka ani sestra nevěsty by neměly mít podobné šaty ve stejné barvě. Švadlena, která dokončí poslední detail na šatech ve svatební den, přinese nevěstě štěstí. Pokud se však šaty někde roztrhnou, ve svatební den je již nesešívejte, jen sešpendlete.

Svatební pověry aneb jak si pojistit šťastné manželstvíNevěsta by rovněž neměla sama péct cukroví, svatební koláčky ani dort. Dokonce nesmí ani při jejich přípravě pomáhat. Přineslo by jí to uplakané děti a nouzi do manželství. Dále by si nevěsta neměla sama vázat svatební kytici a její konečnou podobu by měla spatřit až před cestou na svatební obřad.

Co pravděpodobně nemusíme ani připomínat, je, že by nevěsta měla mít něco starého, nového, půjčeného a modrého. Méně známé však je, že by na sobě nevěsta neměla mít ve svatební den šperky z perel, mohly by jí přinést slzy do manželství.

Věděli jste, že…?

Svatební pověry aneb jak si pojistit šťastné manželstvíSnubní prstýnky by neměly být po někom děděné, neboť to přináší do manželství nevěru.

Nejpříznivější jsou ovšem pověry o počasí. Ať už vám prší štěstí nebo svítí sluníčko, přináší to klidné a vyrovnané manželství.

To je jen část pověr, které se vážou k svatebním přípravám a ke svatebnímu dni, ale co si budeme vykládat, za nešťastné manželství určitě nemůže svatba v květnu či to, že ženich vidí nevěstu ve svatebních šatech ještě před obřadem.


Foto: www.pixabay.com

O autorovi

The Wedding Post