Svatba s sebou přináší pro snoubence řadu změn, nad kterými se musí pořádně zamyslet. Jedním z důležitých rozhodnutí je i to, jaké příjmení a v jaké formě budou jako manželé používat. Dříve tradiční přebírání manželova příjmení v klasické přechýlené formě není v současnosti vždy jasnou volbou. Čím dál více žen volí méně obvyklé formy. V dnešním článku se proto podíváme na to, jaké možnosti nevěsty mají?
Tradice
První možností je převzít manželovo příjmení v přechýlené formě, které je tradičním způsobem, nebo případně v nepřechýlené formě. Nepřechýlená forma se hodí spíše k příjmením cizího původu. Dalším důvodem, proč volit nepřechýlenou podobu příjmení, je skutečnost, kdy víte, že budete žít v zahraničí a koncovka –ová by vám více či méně komplikovala život.
V dnešní době je ovšem trend nepřechýlených českých jmen čím dál častější, a proto se můžeme setkat i s paní Novák, Svoboda či Dvořák. Ať už vám vyslovení takového jména jde přes pusu či ne, věřte, že získat nepřechýlenou podobu jména není úplně jednoduché a čeká vás běhání po úřadech. Schválení nepřechýlené podoby příjmení musíte mít matrikou, která vás bude oddávat, schválené ještě před svatebním obřadem.
V souvislosti s nepřechýlenou formou příjmení je důležité rovněž mít na paměti, že narozené holčičky automaticky získají přechýlenou podobu příjmení, a to bez ohledu na to, jaký tvar má vaše příjmení. O nepřechýlenou podobu příjmení dětí je rovněž třeba zažádat na matrice.
Dvě příjmení
Další možností je kombinace jmen, kdy si ženy nechají své rodné příjmení a zároveň si převezmou příjmení od manžela. V takovém případě se na všech úředních formulářích musí ženy podepisovat oběma příjmeními, což není vždycky zrovna praktické. Tuto možnost volí zpravidla ženy, které se vdávají později a například podnikají tak, aby své klienty nemátly novým příjmením. Někdy i snaha zachovat si svou rodnou identitu může být důvodem, proč zvolit obě příjmení. Většina manželů totiž nechce slyšet o tom, že by žena nepřijala jejich příjmení, nebo že by oni převzali příjmení své ženy.
Ohledně zdvojeného příjmení existují pravidla, která je nutné dodržovat. Původní příjmení se píše vždy jako druhé a nové příjmení je na prvním místě. Zdvojit příjmení si může pouze jeden z manželů. Co se týče děti, ty mají pouze příjmení, které mají manželé společné.
Jak vidíte, možností je mnoho, a tak dobře promyslete všechny varianty i praktičnost jednotlivých forem. Přece jen s tímto příjmením budete žít v tom lepším případě až do smrti.