Jednou ze součástí svatebního dne jsou i očekávané proslovy a přípitky. Pokud v rodině nemáte osvědčeného řečníka, který rád baví celé osazenstvo a hravě zvládá i vážné a dojemné chvíle, může to být poněkud oříšek. Poděkovat a zahájit svatební veselí ale zvládne každý, a to je základ.
Hlavní proslov je vždy před zahájením svatební hostiny a pronáší ho zpravidla jeden z otců, či svědků. To vždy záleží na vzájemné domluvě. Neexistují žádná pravidla, která by stanovila, kdo, kdy a co by měl pronášet. Proto tuto funkci přidělte hlavně někomu, kdo z toho nebude zbytečně nervózní a kdo se nebojí mluvit před lidmi, zvláště pokud plánujete velkou svatbu.
Zaujměte, ale nenuďte
A nyní se pojďme nechat inspirovat, jak na svatební přípitek. Můžete mluvit pouze k novomanželům, či ke všem svatebním hostům, popřípadě k oběma skupinám najednou. Proto na začátku zvolte vhodné oslovení: Milé děti, či vážení svatební hosté a novomanželé, a podobně. Dobré je začlenit do svého přípitku nějaký vtip, či vtipnou historku s některým z novomanželů, přilákáte tak pozornost a odlehčíte atmosféru. Dále byste měli říct něco málo o novomanželech a o jejich seznámení a nakonec jim samozřejmě popřejte hodně štěstí do společného života. Přípitek je ideální zakončit s přáním dobrého chutnání a skvělé zábavy. Rovněž nezapomeňte poděkovat všem hostům za jejich účast.
Ne krátký, ne dlouhý
Přípitek by měl být vždy pozitivní a ne moc dlouhý. Rozhodně ze svatebního přípitku vynechejte ex-partnery, či předchozí vztahy, neboť tento den se týká jen novomanželů. Pokud byste chtěli zvolit nějaký univerzální svatební přípitek, pravděpodobně nic moc nenajdete, neboť každý svatební proslov by měl být osobní a měl by se vztahovat pouze na šťastný pár novomanželů. Aby přípitek proběhl bez větších či menších zádrhelů, zkuste si jej nejen důkladně připravit, ale zkusit říct nahlas. Velmi oblíbené jsou i kartičky s nápovědou. Pokud však umíte dobře improvizovat, tak je ani nebudete potřebovat.