Stručná profesní charakteristika Claudie Marčekové by vypadala asi takto: umělecká make-up artist, hair stylist, fashion stylist, image maker a majitelka Studia Professional.
Claudie se v oboru make-upu, fashion stylingu a kadeřnictví pohybuje již 23 let. Její služby vyhledávají zejména mladé klientky, které upřednostňují komorní a stylové prostředí a nespokojí se s ničím jiným než naprosto profesionálním a zároveň přátelským přístupem.
Tým Claudie je složen z osob, které patří ke špičkám ve svém oboru. Mezi známé nevěsty, které Claudie líčila, patřila například Monika Marešová, Daniela Hufová či Bára Basiková. A protože je Claudie vyhledávanou vizážistkou, zeptali jsme se jí na to, jaké frčí trendy v oblasti svatebního líčení či jak extravagantní jsou současné nevěsty…
Co Vás vedlo k tomu, abyste se stala uznávanou vizážistkou a stylistkou?
Dá se říci, že mě to od malička táhlo k módě, líčení i stylingu. Nicméně, v devadesátých letech jsem si při pobytu v Americe začala říkat, že bych se tím chtěla zabývat i profesně. Po svém návratu jsem zjistila, že tady vizážistika jako taková vůbec není, a tak jsem se do toho pustila. Na začátku jsme v tomto oboru byli asi dvě, tři.
A jaké byly vůbec začátky? Začínala jste již v devadesátých letech, nebylo to v té době v této branži trochu obtížné?
Začátky byly velice obtížné. U nás bylo standardem, že se modelky líčí samy. Showbusiness i móda tady sice existoval, ale nikdo si nedovedl představit, že by za to měl platit. Velkým problémem například bylo, že konkurenci v podobě vizážistů těžce nesli filmoví maskéři. A protože jsem začala dělat všechno, o to víc jsem je štvala (směje se). Do ČR se však jezdily natáčet i velké zahraniční filmy. Ačkoliv si zpočátku jejich produkce vozily své vlastní vizážisty, nakonec se to neskutečně rozrostlo. Zároveň jsem spolupracovala na reklamních kampaních. Dokonce jsem začala za prací i cestovat. Byla jsem součástí největších projektů, které se kdy u nás tvořily. No a dnes se tomu věnuji již 23 let.
A s kým jste například ve svých začátcích spolupracovala?
Vytvářela jsem editorialy pro přední lifestylové časopisy. Spolupracovala jsem s celebritami, byla jsem osobní vizážistkou mnoha významných osobností – Lucie Bílé, Heleny Vondráčkové,… Líčila jsem například topmodelku Lindu Evangelistu či zpěváka Rickyho Martina. K make-upu jsem postupně přidala styling, začala jsem dělat výtvarníka kostýmů. Dostala jsem se tak i k velkým pořadům, které jsem dělala na klíč. Díky práci filmového maskéra jsem byla v roce 1995 nominovaná na cenu Českého lva za výtvarný počin ve filmu Válka barev.
Zabýváte se image, make-upem, vlasovým stylingem, filmovým make-upem. Která z těchto činností Vás baví nejvíce?
Mám ráda z každého něco. Vše má to své a já se můžu dostatečně vyřádit. Jediné, co jsem opustila, jsou reklamy. Co si budeme povídat, v reklamě se dají vydělat slušné peníze. Nicméně to stojí opravdu hodně úsilí. Samozřejmě záleží, s kým a na čem pracujete. Mnohdy je však těžké skloubit vizi všech zainteresovaných subjektů – od klienta, režiséra, art directora, herečky a mnoha dalších. Vám pak nezbývá nic jiného, než mít tak silný názor, který si alespoň v nějaké podobě prosadíte. Ne vždy to však jde.
Ale když se vrátím k Vaší otázce, nejvíce mě rozhodně baví móda, od focení přes módní editorialy, až po fashion make-up.
I make-up může působit přirozeně
Čemu dáváte přednost při svatebním líčení? Přirozenost či extravagance? Odvíjí se to například i od typu nevěst?
Za dobu, kdy se této branži věnuji, jsem již vypozorovala, že nevěsty rády vypadají jako hollywoodské hvězdy na červeném koberci, tedy zářivé, sexy ale vždy přirozené, kdy podtrhnete jejich přirozenou krásu, a to včetně účesu. Složité účesy a drdoly jsou již pasé. Využívá se hodně lesku. Samozřejmě se vytváří i stylové líčení, kdy je samozřejmě stále IN červená rtěnka, černá linka a upravené obočí. To vypadá výborně i na fotografiích.
Přirozená musí být rozhodně pleť, která by měla být opečovaná, ne moc přepudrovaná a s minimem make-upu. Samozřejmě pokud to daná pleť dovolí. Co by ale mělo být výraznější, jsou oči. Tam by se rozhodně měla černá nebo hnědá objevit. Kontura oka vypadá vždycky krásně. V případě výrazných typů, jako je například Penélope Cruz, mnohdy stačí, když se udělá pouze výrazná rtěnka a vypadá to perfektně. Základem tedy je být přirozená – ne nenalíčená.
Řekněte nám, jak se vyvíjela oblast svatebního líčení? V čem se dnešní nevěsty zcela liší a naopak co jim zůstalo společné s nevěstami z dřívější doby?
Dřívější nevěsty se líčily mnohem více. Musím se přiznat, že jsem to nikdy neměla moc ráda. Vyprofiloval se dvojí styl – americký, kdy byly v módě duhové oči a nosila se trvalá, a styl evropský, který byl mnohem přirozenější. Charakterizovalo jej zejména silné obočí, pěkná pleť, výrazná rtěnka a decentnější líčení očí. Já jsem se nechala inspirovat právě tímto přirozenějším stylem a můžu říct, že jsem se tím tak vlastně i vyprofilovala. Samozřejmě, pokud nevěsta požaduje určitý styl, vytvořím k tomu i vhodný make-up.
Prozradíte nám, jak probíhají schůzky s nevěstou?
Já obecně zkoušky nedělám. Většina těch, které mou práci znají, zkoušky nepožadují. Samozřejmě, pokud nevěsta zkoušku opravdu požaduje, není problém. Nikdy ji však nenalíčím stejně (směje se). Je pravda, že někdy si chce zkusit určitý styl a zjistit, jestli tak ano. Ačkoliv preferuji přirozený styl líčení, někdy se stane, že si nevěsta vybere například krásné bílé šaty a k nim modré nebo žluté boty. Pak samozřejmě není problém zakomponovat do make-upu určitý fashion prvek. A výsledek je i tak výborný.
S každou nevěstou si však vždy domluvím schůzku, abych zjistila, jaké bude mít šaty, účes, v jakém stylu bude svatba probíhat a podobně. Na schůzce se rovněž dohodneme, zda klientka přijede k nám do studia nebo se já vypravím za ní. Z mé zkušenosti však vím, že ač v pohodlí domova, tak tam nemá žádný klid. Mnohdy se téměř nedá nalíčit. Proto se domnívám, že je většinou lepší, když nevěsta dorazí k nám.
Nepodceňte péči o pleť
Kdy je ideální čas přijít se s Vámi domluvit na svatebním líčení?
Samotná schůzka by neměla probíhat moc dlouho dopředu, protože čím čerstvější informacie tím samozřejmě lépe. Ideální je asi týden před svatbou.
A co líčení ve svatební den?
Samotné svatební líčení ladíme až v den D, neboť mnoho věcí se ještě může do té doby změnit. Například pokud zvolíte růžovou rtěnku místo červené, to už je docela skok. Nicméně svatební den probíhá většinou všude stejně – nevěsta si dá kávu, začneme líčit, popřípadě i česat a nevěsta pak pospíchá… (směje se).
Má budoucí nevěsta před svatbou dbát na nějakou speciální péči? Nebo to nemá na výsledný efekt zase až takový vliv?
Péče je strašně důležitá. Nevěsta například přijde s tím, že má rozbouřenou pleť. Ale i u nevěsty, která žádné problémy nemá, existuje řada triků a tipů, jak danou pleť ještě více vyživit, a to krémy, séry či maskami. Pleť je základem celého make-upu, a proto by měla být maximálně svěží. Nicméně korunou celkového vzhledu jsou vlasy. Make-up má za úkol podtrhnout krásu nevěsty.
A jedna rada na závěr…většina nevěst nemůže ze samotné nervozity usnout. Jak mají ale předejít kruhům a váčkům pod očima?
Nejlepší je víno (směje se). Nevěsta by se hlavně neměla stresovat, čeká ji krásný den, který by si měla užít. Den před svatbou by měla být v klidu, dopřát si masáž, koupel či dát si skleničku vína. Kruhy se samozřejmě dají zamaskovat, ale svou roli hraje i mimika, a proto je lepší kruhům předejít.
Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů.
Kontakt:
Claudie Marčeková
STUDIO PROFESSIONAL,