Vatičkovaná kytice je jeden ze tří nejobvyklejších způsobů vazby svatebních kytic. Stejně jako si vybíráte svatební šaty nebo zkoušíte svatební účes, měla by i vaše kytice být jiná, než jakou dostanete například ke svým narozeninám. Takové kytice, které dostanete běžně v každém květinářství, jsou většinou volně vázané.
Možná si myslíte, že typ vazby kytic není pro nevěstu důležitý. Ale opak je pravou. Minimálně tak poznáte zkušenou floristku. Pokud zná a umí různé způsoby vazby svatebních kytic a je schopná Vám poradit, víte, že jste na správném místě. Nevěsta by se v den svatby neměla zatěžovat správným držením kytice a natož pak se stresovat, zda květiny vydrží v pořádku. Kytice by jí měla být příjemná a pohodlná do ruky. Měla by být fotogenická ze všech stran. Nevěsta má svou kytici milovat. Jak to ale zajistit?
Vatičkovaná versus volně vázaná svatební kytice
Metoda vatičkování je pro floristy mnohem náročnější a její příprava zabere i několik hodin, nicméně nevěsty ocení její praktičnost. “V momentě, kdy máte volně vázanou kytici, držíte v rukou mohutný svazek stonků, který se nejen špatně drží, ale je zároveň pro nevěstu i velice těžký. Předností vatičkované kytice je zejména to, že v rukou nedržíte všechny stonky, ale pouze úvazek tvořený drátky, které nahradí stonky”, říká floristka Vlasta Černá Rypáčková. Další výhodou vatičkované kytice je, že kytice má bohatý, plný a kulatý tvar. Zároveň v ní tak má nevěsta více květů. Šířka není nijak limitovaná. Volně vázaná kytice nikdy nebude mít tak plný tvar jako vatičkovaná. A především, u volně vázané kytice máte mokré ruce z namočeného úvazku, mokrou stuhu a zejména je třeba kytici zajistit vázu s vodou. Nejen od předání floristou, ale i ihned po obřadu. „Nevěsta tak odloží kytici tak rychle, jakmile to půjde. Obtěžuje ji, i přesto, že se jí líbí. Volně vázaná svatební kytice rovněž nikdy nebude tak přesná a tedy ani tak fotogenická jako kytice vytvořená metodou vatičkování,” dodává floristka Vlasta Černá Rypáčková.
Další způsob vazby svatební kytice
Třetím nejčastějším způsobem vazby svatebních kytic je metoda vypichování do držáku. “Tato metoda je hojně používaná, má ale své nevýhody: hlavní je, že při odložení kytice v klíně nevěsty (například při jízdě autem), případně při jakémkoli odložení kytice skapává z držáku voda. Rovněž se může snadno uvolnit a vypadnout květ. Proto tento způsob nepoužívám.”, vysvětluje floristka Vlasta Černá Rypáčková.
Výhody vatičkované svatební kytice
Ačkoliv je vatičkovaná svatební kytice pro nevěstu velice praktická a poskytuje jí ve svatební den potřebný komfort, není tato vazba tolik rozšířená. “Já sama dělám vazbu svatebních kytic vatičkováním již moře let zejména z toho důvodu, že jsou pro nevěstu především praktické. Nevěsta se nemusí bát svou kytici kdekoliv odložit, neboť vatičkovaná kytice udrží požadovaný tvar, skvěle padne do ruky, květy z ní neupadnou, nevěsta se nemusí bát, že ji mokré stonky zašpiní svatební šaty a podobně. Nevýhodou vatičkované svatební kytice je samozřejmě vyšší cena než v případě volně vázané svatební kytice,” vysvětluje Vlasta Černá Rypáčková. Pokud však toužíte po volně vázané kytici, žádný problém! Volná vazba je oblíbená zvláště v případě, že nevěsta chce mít svatební kytici z lučního kvítí. “Když se však podíváte na soutěže svatebních kytic, nenajdete tam jedninou volně vázanou kyticí. Ta je totiž považována za naprosto běžnou a standardní věc”, doplňuje na základě svých dlouholetých zkušeností floristka Vlasta Černá Rypáčková (více o floristce Vlastě Černé Rypáčkové se dozvíte v rozhovoru).
Kontakt: