Nemáte rádi davy turistů? Válení se na pláži není nic pro vás? Chcete-li o svých líbánkách zažít i něco jiného než večeře při svíčkách či romantický pobyt ve wellnessu, vyzkoušejte dobrodružství v podobě putování po rumunském pohoří Apuseni, které nabízí mnohem více než jen úžasné pohledy do nedotčené přírody.
Proč navštívit Apuseni?
Pohoří Apuseni, které je součástí známějších Západních Karpat, je vyhledáváno zejména pro svou rozmanitost. Milovníci horských túr si zde užijí nejen putování kouzelnou rumunskou přírodou a střídání hřebenů s menšími masivy, ale mohou se těšit i na dech beroucí jeskynní systémy, propasti či tunely. Lákadel je tak více než dost. Vždyť jen jeskyní je v Apuseni na čtyři sta.
Kromě nádherné přírody je velkým zážitkem i pobyt v nádherném vesnickém podhůří, které si stále zachovávají své kouzlo, neboť ještě nepřišly o svůj starobylý ráz. Vaše zraky jistě upoutají i stáda polodivokých koní. Jestliže vás potká horký den, nezapomeňte své nohy zchladit v jezeře na Poiana Ponor, které se nachází uprostřed nádherné louky.
Co stojí za vidění?
Přestože se Apusenské hory rozkládají na více ne 20 000 km2, za návštěvu především stojí čtveřice nejznámějších jeskynních komplexů, a to Boghi, Ursilor, Focul Viu či Scarisoara. Poslední zmíněná je například jedinečná ledová jeskyně a propast s jeskyní, kterou protéká podzemní říční tok Cetatile Ponorului. Není proto divu, že je tato přírodní rezervace unikátem evropského významu.
Pokud si troufnete na nejvyšší bod, namiřte si to na horu Cucurbata Mare, která dosahuje výšky 1827 metrů. Nejideálnějším obdobím je tak pro toulky apusenskou přírodou jaro a léto či začátek podzimu, kdy lze tamní podnebí srovnat s českým klimatem. Své putování naplánujte tak, abyste začali ve vesnici Ciucea nebo Bologa, které jsou nejvyužívanějšími branami do pohoří Apuseni.
Foto: Pixabay