Masírování je velice starý způsob, jak uvolnit unavené tělo a zatuhlé svaly i napravit zablokované klouby. Masáž rozproudí v celém těle lymfu, která odplaví zplodiny látkové výměny a zlepší prokrvení. Dnes jsme se zeptali masérky Hany Mládkové ze studia Masáže Černý Most na zajímavosti a podrobnosti této relaxačně-zdravotní metody, kterou by si měla během svatebních příprav dopřát nejedna nevěsta…
Nemám problémy s bolestí zad ani hlavy. Proč bych si tedy měla dojít na masáž? Pomůže mi to odpočinout si?
Důvodů je hned několik. Člověk se primárně nesmírně uvolní. Uleví se mu, někteří lidé na masážním lůžku dokonce usnou. Odchází pak lehčí, ohebnější a jaksi mladší. Masáž dokáže odstranit únavu a bolesti, neméně důležitý je účinek na lidskou psychiku.
Jak dlouho dobu nám tento pocit vydrží?
Účinek vydrží dva až tři týdny. Ideální je chodit alespoň jednou měsíčně. Při pravidelném masírování se masér dostává stále hlouběji ke spodnějším skupinám svalů a nakonec se podaří uvolnit i problémy, se kterými si dlouhodobě nevíme rady.
Nejsou masáže jen luxusní záležitostí pro celebrity a sportovce?
Rozhodně nejsou jen pro rozmazlené bohaté klienty. Pravidelnou masáží si pomůžete k vylepšení a udržení dobrého zdravotního stavu. A to je přeci dobré pro všechny. Masáže pomohou od bolesti, dodají sílu do dalšího pracovního života. S dobitými silami si mohou klienti více užívat života.
Pro koho jsou tedy masáže vhodné?
Každá činnost působí na některé skupiny svalů a přetěžuje je. Ještě jsem se nesetkala s tím, že by masáž někomu nepomohla. Je ovšem pravda, že jsou určitá pravidla, jak a komu masáž provádět. Odvozují se od zdravotního stavu a kondice. Ke každému zákazníkovi se musí přistupovat individuálně a s pokorou.
Jednou jsem byla u masérky, která byla moc tvrdá a záda jsem po masáži cítila ještě tři dny, což se před svatebním dnem jistě nehodí. Je to ale vůbec správně?
Masáž musí být přizpůsobena klientovi. Taková, po které bolí tělo, jistě nebyla příliš ušitá na míru a svoje poslání nesplnila.
Co dělat, když vím, že bych si na masáž zajít měla, ale nemám ráda, když se mě někdo cizí dotýká? Mám to překonat?
Samozřejmě jsou i lidé, kteří nemají rádi, aby se jich někdo dotýkal. Na tyto obavy zapomenete, až se položíte na masážní lůžko, zavřete oči a uvolníte se.
Existuje mnoho typů masáží. Co tak mezi lidmi nejvíce letí?
Nyní je velkým trendem medová masáž. Med na pokožku dobře přilne a do těla se dostanou léčivé látky. Maséři mají své vlastní osvědčené dodavatele. V medu nesmí být žádné nežádoucí příměsi. Na závěr se klient zabalí na několik minut do teplého zábalu a tak se zdraví prospěšné látky dostanou do hlubších vrstev kůže. Medová masáž je očistná a výživná. Mimo jiné oživí a zvýrazní tetování.
Žádaná je například masáž lávovými kameny, které se naloží do nádoby s teplou vodou a olejem. Masíruje se jimi celé tělo, dekolt i obličej, který potom vypadá svěží a odpočatý. Další masáže jsou sportovní, relaxační, povzbuzující. Pak máme také masáže léčebné, vhodné po úrazech či po operaci. Ty se však provádí až po zhojení a napomáhají k rehabilitaci.
Jak si mám vybrat dobrého maséra?
Samozřejmě, že si můžete přečíst reference, které jsou o něm na internetu. Zeptejte se, jak dlouho masíruje, kde dělal kurz. Správný masér by měl k masážím přistupovat odpovědně, zeptat se na zdravotní stav a teprve podle toho určit typ masáže. Masážní místnost i lůžko by mělo být čisté, v místnosti teplo a útulně. A nejdůležitější je, aby vám byl sympatický.
Kdy se masáži vyvarovat?
Masáž není vhodná při akutních stavech, při nachlazení, celkovém vyčerpání, při vážné diagnóze (choroby srdce, ledvin, jater). Také není vhodné masírovat klienty, kteří pili alkohol, mohlo by se jim udělat nevolno.
Jak dlouho by měla trvat ideální masáž? Co trend rychlomasáží? Mají nějaký pozitivní účinek při tak krátké době?
Masáž celého těla trvá hodinu až hodinu a půl. Rychlomasáž je vhodná např. u šíje, zad nebo nohou. Rychlomasáží šetříte čas, ale stihnete se uvolnit.
Co kdyby nastávající nevěsta chtěla udělat masáž svému partnerovi. Jak by měla postupovat? Je nutný masérský kurz?
Nemusíte mít kurz. Používejte jemné pohyby podobné spíše hlazení. Důležité je netlačit a vyhýbat se páteři, ledvinám a podkolenním jamkám. Ztuhlé svaly spíše jemně roztírejte a po uvolnění lehce prohněťte. Dávejte pozor, aby nenachladl důsledkem nepřikrytí. Nakonec přes něj položte vyhřátý ručník.
Nakonec nám prozraďte, proč jste se rozhodla masírovat? Máte nějakou masáž, kterou děláte nejraději?
Vždy mě lákalo masírovat, masírovala jsem si nohy po tancovačce, pacienty v nemocnici (jsem zdravotní sestra, základní masáže nás učili na škole). Když jsem poznala na vlastní kůži tibetskou masáž, rozhodla jsem se, že se ji musím naučit. Je prostě dokonalá, podle mě nejúčinnější.
Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho spokojených klientek a klientů.