Svatba

Netradiční svatební zvyky z jiných kultur

Netradiční svatební zvyky z jiných kultur
Napsal guest

Sníte o svatbě v jiné destinaci nebo se chystáte přivdat do zahraničí? Pak si pozorně přečtěte, jaká úskalí mohou mít svatební zvyky v různých zemích. Některé totiž mohou být velmi nepříjemným překvapením.

Boty, boty, botičky

Netradiční svatební zvyky z jiných kulturŽe jste si už kladli otázku, proč se v britských filmech objevují boty přivázané za autem novomanželů? Tento zvyk symbolizuje plodnost a mužovu odpovědnost za ženu. Naopak plechovky používané spíše ve Spojených státech, na něž  narazíte i u nás, mají za úkol zaplašit zlé duchy.

Boty ale můžete nalézt i v tureckých tradicích. Zatímco u nás háže nevěsta kyticí, v Turecku nevěstiny kamarádky píší svá jména dovnitř jejích střevíčků. Dívka, jejíž jméno bude po obřadu nejvíce rozmazané, bude mít brzy také svatbu.

A symbolika bot do třetice, a to v Číně. Tam, nevěsta před cestou na svatební hostinu vyzouvá staré střevíce a obléká nové, jakožto symbol začátku nového života.

Zvyk, který vám vonět nebude

Ve Skotsku můžete před svatbou narazit na tzv. černění nevěsty, které patří mezi ty méně příjemné zvyky. A jak že takové černění probíhá? Přátelé a příbuzní před svatbou nevěstu polijí kbelíkem nevábné směsi, která obsahuje „chuťovky” jako jsou zkažená vejce, melasa, zkyslé mléko apod. Nakonec ji ještě obalí v peří a nevěsta pak prochází po vesnici a nebližších hospodách za povzbuzování přátel a rodinných příslušníků. V některých oblastech Skotska se zvyk vykonává naopak na ženichovi nebo rovnou na obou partnerech. Skoti věří, že díky tomuto ponížení budou novomanželé snáze čelit všem obtížím, se kterými se mohou v budoucnosti potýkat.

Netradiční svatební zvyky z jiných kultur

Barvy, ale žádné doteky

V Indii nevěsta obléká namísto sněhobílých šatů barevné sárí (nejčastěji červené). Bílá barva je totiž ve východních kulturách považována za barvu spojenou se smutkem a smrtí. Také má ruce a nohy potetované hennou a na sobě masivní barevné šperky. Vášnivého polibku se ale nedočká. Při hiduistických obřadech se smí ženich dotknout své nastávající pouze při navlékání prstenu.

Prsten na ukazováčku

V židovské komunitě probíhá svatba velmi specifickým způsobem. Je provázena zpěvem a neodmyslitelnými rituály. Zajímavé například je, že snubní prsteny navlékají novomanželé na ukazováček pravé ruky. Je tomu tak proto, že židé při předčítání tóry ukazují tímto prstem na jednotlivá slova a považují jej tak za prst moudrosti.

Zlíbaná na hostině

Poněkud zvláštní zvyk mají Švédové. Během svatební hostiny musí všichni muži políbit nevěstu. Ženich ale také nepřijde zkrátka. Všechny přítomné ženy totiž na oplátku políbí jeho.

V zelené zemi žádnou zelenou

Je všeobecně známé, že Irsku se díky svěží přírodě přezdívá Smaragdový ostrov a že zelená je také národní barvou. Na svatbu v Irsku si ale v žádném případě nic zeleného neberte. Irové totiž věří, že zelená barva by přinesla novomanželům neštěstí. Kromě toho si asi nelze nepředstavit Irsko bezNetradiční svatební zvyky z jiných kultur specifické hudby a tanců. Toho druhého si ale nevěsta příliš neužije. Podle tradice totiž nesmí zvednout nohy ze země, aby ji neunesly zlé víly.

Sedmery šaty pro nevěstu a ženich ve žluté

Zdá se vám, že zazářit ve svatební den pouze v jednom modelu je málo? Pak vám jistě bude sympatický čínský zvyk, neboť nevěsta by měla mít na svůj velký den připraveny až sedmery šaty. Ty, které obléká na samotný obřad mají nejčastěji červenou barvu. Ženich je většinou oděn ve zlaté nebo žluté. Oba pak mají na sobě různé ozdoby a čelenky.

Pro Číňany je také velmi důležitá číselná symbolika. Na to správné datum si tak můžete počkat třeba i rok.

Namísto rýže ořechy

I v Koreji mají jeden velmi zvláštní zvyk. Po obřadu házejí přítomní hosté na nevěstu ořechy a švestky. Čím více jich chytí, tím více bude mít v budoucnu potomků. Takže pokud netoužíte po veliké rodině, raději nechytat. Kdo ví, třeba na těch pověrách něco je.

(Martina Heroldová)

O autorovi

guest