Vzhledem ke stoupajícímu počtu rozvodů každý rok, roste rovněž význam předmanželské smlouvy. Jistě jste o ní slyšeli, a to minimálně ve filmech. Jedná se o dokument, který mezi sebou uzavírají budoucí manželé před notářem. Zároveň je to však kus papíru, který budí rozpaky a víří emoce.
Základní fakta
Věděli jste, že uzavřít smlouvu může i již sezdaný pár? Předmanželská smlouva upravuje majetkové poměry v manželství a v případě rozvodu může dále zahrnovat i rozdělení péče o děti. Dle zákona věci nabyté před manželstvím zůstávají ve vlastnictví pouze toho, kdo je nabyl, a nepřevádějí se do společného jmění manželů. Kdežto movité i nemovité věci, ale také dluhy nabyté během manželství jsou již součástí společného jmění manželů.
Proč uzavřít smlouvu?
Předmanželská smlouva, ať jsou na ni názory kdo ví jaké, usnadňuje a urychluje rozvod, neboť je předem dáno, co je koho a jak bude probíhat střídání péče o děti. Soud tak může na základě této smlouvy rozhodnout podstatně rychleji. Smlouva se vyplatí především, pokud jeden z páru podniká a předpokládá vyšší příjmy například v podobě koupě nemovitostí k podnikání a podobně, a nechce v případě rozvodu vyplácet svou drahou polovičku. I v případě opačném, a to při dluzích, je možné ochránit jednoho z páru před věřiteli. Dluhy zůstávají na partnerovi, který je udělal, pouze v případě smrti smlouva pozbývá platnost a partner zodpovídá za dluhy zemřelého manžela.
Jak na předmanželskou smlouvu?
V případě, že předmanželskou smlouvu nepodepíšete, u rozvodu se vše dělí rovným dílem, a to majetek i dluhy. Pokud se pro předmanželskou smlouvu rozhodnete, je nutné navštívit notáře, který ji sepíše. Zároveň vám může poradit i s jejím obsahem. Cena za notářské služby se odvíjí dle hodnoty majetku zahrnutého do smlouvy. Snoubenci jsou většinou zamilování, plánují romantickou svatbu a o rozvodu samozřejmě nepřemýšlí. Každý pár tajně doufá, že jej rozvod nepotká, ale v dnešní době je třeba chránit si své zájmy a být alespoň trochu obezřetní. Můžete se tak vyhnout pozdějším nepříjemnostem.