Otázka rozpočtu svatby je často tabu, do kterého se nechtějí snoubenci pustit až do poslední možné chvíle. Mnoho snoubenců čeká na to, až nakonec spočítají, co je všechno bude stát. Pokud částka překračuje jejich možnosti, nastává nepříjemné škrtání. Rozloučit se ovšem s něčím, s čím člověk již tak trochu počítá a na co se těší, je přece jen těžší. Proto na to zkuste jít obráceně.
Svatební počítání
Začněte stanovením maximální hranice, přes kterou se nemůže vaše svatba vyšplhat. Pro někoho je stropem již 50 000 Kč, někdo utratí za svatbu miliony. Obvykle se však svatba pohybuje od 100 000 do 200 000 Kč. Poté přidávejte položky, bez kterých se nemůže váš velký den obejít, nebo položky, které jsou pro vás prioritou.
Svatební veselí
První položkou, která by měla stát na prvních řádcích vašeho svatebního rozpočtu, je pronájem místa obřadu či případně i svatební hostiny. Cena se odvíjí především od termínu, kdy se chcete brát. Některé lokace mají mimo sezónu či za dny v pracovním týdnu ceny nižší až o 50 %. U svatební hostiny se někdy pronájem rovná minimální konzumaci, kterou musíte projíst a propít, a je tak de facto zadarmo.
V případě, že byste si chtěli přinést nějaké vlastní pití, kterým budete hostit vaše svatební hosty, počítejte s úhradou takzvaného korkovného. Je to z toho důvodu, že personál vám donese skleničky, stará se o vás a díky vašemu vínu či jinému alkoholu by z vás nic jiného neměl. S otázkou ceny jídla a pití souvisí i počet hostů. Počítejte s tím, že průměrné pohoštění za jednoho hosta se pohybuje od 1500 Kč do 3000 Kč za celý den. A když jsme už u svatební hostiny, nemůžeme zapomenout ani na svatební dort, který se dá pořídit v závislosti na velikosti a počtu porcí za 2 000 Kč i 20 000 Kč.
Za kolik se obléknout?
Velkou část rozpočtu představují další položky, jako jsou svatební šaty, oblek pro ženicha, snubní prstýnky či fotograf s kameramanem. Přestože se dají svatební šaty koupit i velice levně, když chcete, aby vypadaly úchvatně, půjčovné se může vyšplhat i ke 30 000 Kč. Obvykle se však půjčovné pohybuje okolo 10 – 15 000 Kč. Šaty si samozřejmě můžete nechat i ušít či navrhnout od návrháře, počítejte však s mnohem vyšší částkou.
Dobrým tipem, jak ušetřit a přesto si pořídit skvostné šaty ze značkové kolekce, je počkat si na výprodej. Většina kvalitních svatebních salonů pořádá v zimě výprodej loňské kolekce, aby se uvolnilo místo pro novou kolekci. Pokud tak objevíte šaty, které by se vám líbily, můžete je zpravidla pořídit za cenu půjčovného. A to se rozhodně vyplatí.
Podobně je to i s oblekem pro ženicha. Vzhledem k tomu, že oblek musí dokonale sedět, je často zapotřebí úprav na míru. Kvalitní obleky lze pořídit od 10 000 Kč do 20 000 Kč. Výhodou pánského obleku je, že jej pánové užijí ještě při řadě společenských událostí.
Něco na památku
Často diskutovanou otázkou je fotograf s kameramanem. Pro někoho jsou to na první pohled vyhozené peníze. Než ale kývnete na fotografa za pět tisíc, ověřte si recenze a prohlédněte si jeho fotografie. Možná budete překvapeni tím, kdo všechno dnes fotí. To samé platí i u kameramana. Při výběru myslete na to, že fotografie a video jsou památkou na celý život, která vám kdykoli připomene váš krásný den D.
Kromě fotografií a videa vám na památku zůstanou i snubní prsteny. Záleží, jakým materiálům a drahým kamenům dáte přednost. Počítejte však s tím, že za dva prstýnky můžete nejčastěji dát od 10 000 Kč až do 40 000 Kč.
Další nezbytnosti svatebního rozpočtu
A co dalšího nesmí ve svatebním rozpočtu chybět? Samozřejmě svatební kytice a květinová výzdoba. I zde mnoho snoubenců chce ušetřit. Přitom si nikdo neuvědomuje, že žádná povadlá kytice se na fotografiích nebude dobře vyjímat. Raději uberte na množství květinové výzdoby, ale investuje do kvality svatební kytice. Opravdu kvalitní vám totiž vydrží bez vody i celý den, aniž by to na ní zanechalo nějaké důsledky. Kromě svatební kytice je zapotřebí vyřešit i další dekorace nebo svatební oznámení. Na těchto položkách můžete nejvíce uplatnit vyškrtávaní.
A protože většina položek se týká nevěsty, nebude tomu jinak ani v případě účesu a make-upu. Ačkoli záleží na termínu a počasí, jaké bude ve svatební den panovat, make up i účes by měly vydržet po celý den a přesto stále vypadat přirozeně.