Svatební přípravy nejsou jen o tom, jaké svatební šaty nevěsta ve svůj velký den oblékne či v jakém stylu se jejich svatba ponese. Svatba s sebou přináší i řadu administrativy a nezbytné byrokracie. Jak jinak. Bez té dnes nejde zkrátka nic. Jedním z důležitých momentů celé svatby je tak i téma“ společné příjmení“ A řekněme si to na rovinu, diskuze na toto otázku nebývá mnohdy vůbec jednoduchá.
Pokud se podíváme lehce do minulosti, budoucí příjmení novomanželů bylo víceméně jasné. Pravidlo, že žena převezme jméno po svém muži však není dnes až tak automatické. Ne každá žena chce přijít o své jméno, které nosila plus mínus čtvrt století. Důvodů ale může mít i mnohem více. Jedním z nich je například zachování rodu v případě, že je žena jedináčkem nebo má pouze sestry. Dalším důvodem je ženská emancipace, kdy se ženy už nechtějí jen “přizpůsobovat”. Pánové, zeptejte se sami sebe, chtěli byste přijít po X letech o svou identitu? Na druhou stranu je jasné, že když se dva rozhodnou být spolu rodina i po formální stránce, jedno jméno by mělo být logicky samozřejmostí například stejně jako společné bydlení.
A jaké možnosti ohledně svého budoucího příjmení snoubenci vlastně mají? První z variant je ta, že si snoubenci zvolí společné příjmení dle jednoho z partnerů. Výjimkou tak nejsou ani muži, kteří si zvolí příjmení své manželky. Příjmení si však nemusí změnit ani jeden z partnerů. Zde pak zůstává otázkou, po kom se budou jmenovat jejich děti. Ve většině případů ale nakonec děti získávají jméno po otci. Vše si každopádně snoubenci musí vyjasnit ještě před sňatkem. Poslední možností je, že bude jeden z novomanželů uvádět kromě společného příjmení také své rodné příjmení. V takovém případě si některé ženy nechávají příjmení po partnerovi v mužském tvaru. Neboť například “Marie Nováková Svobodová”, dvě typicky česká příjmení s koncovkou -ová zní poněkud nekonečně.
V případě, že máte jasno v tom, že nechcete měnit své jméno či si chcete ponechat obě příjmení, promluvte si o tom co nejdříve se svým partnerem. Možná budete překvapeni, jak na první pohled jednoduchá otázka může rozvířit diskuzi.
A jak se na společné příjmení díváte vy?