Svatební etiketa neboli pravidla chování během přípravy svatby a samotného dne nemusí být vždy taková, jak jste si mysleli. Pravidel svatební etikety je samozřejmě hodně, záleží tak na vás, jak moc formálně svoji svatbu pojmete. Ačkoli není nutné všechny zásady striktně dodržovat, na druhou stranu je dobré mít o nich alespoň přehled. Nikdy nevíte, kdy se vám budou hodit.
Nezapomeňte pozvat hosty
První z hlavních pravidel se týká přípravy svatby a konkrétně svatebního oznámení. Každý z hostů by měl obdržet písemné pozvání na svatbu, případně i s přiloženou pozvánkou ke svatebnímu stolu. Pozvánku je vhodné poslat poštou 6 měsíců předem, nejpozději však 3 týdny před svatbou. Hosty rovněž můžete pozvat osobně, což je vždy lepší. K pozvánce je rovněž dobré připojit prosbu o potvrzení účasti. Každý host by měl na pozvánku zareagovat co nejdříve. Neodpovědět vůbec je velice neslušné.
Svatební dress code a etiketa
Dalším důležitým prvkem, kde by se určitě měla pravidla dodržovat, je oblečení. Každý z nás více či méně tuší, v čem přijde nevěsta a ženich. To, co by si ale měli nebo neměli obléci svatební hosté, může být ošemetné. Záleží samozřejmě na charakteru, formálnosti a velikosti svatby.
Základním pravidlem obecně je, že by si svatební hosté neměli obléci nic světlejšího, než mají nevěsta s ženichem. Pánů se to většinou tolik netýká, pozor by si však měly dávat ženy. Tohle pravidlo by totiž nemělo být porušeno nikdy, neboť bílé, nude, ivory či smetanové šaty jsou vyhrazené pouze pro nevěstu. Na větší formálnější svatby se hodí dlouhé a slavnostnější šaty, na menší svatby kratší šaty či kostýmky. Pro muže je pak samozřejmostí oblek, světlá nebo bílá košile, ideálně s manžetovými knoflíčky, a samozřejmě kravata a polobotky. Pokud se však ženich rozhodne pro frak, je i na ostatních mužích, aby vyrazili v tomto typu obleku.
Pravidla svatební kolony
Jakmile nastane svatební den a čas odjezdu na svatební obřad, je nezbytné seřadit svatební vozy. V prvním voze sedí ženich se svou maminkou, případně svědkem. Pokračuje maminka nevěsty s otcem ženicha a za ně se dále zařadí všichni svatební hosté. Pokud svědci nejedou s
nevěstou a ženichem, tak společně uzavírají kolonu hostů. Poslední vždy jede nevěsta se svým tatínkem, případně svědkyní.
Jak usadit svatební hosty?
Po skončení obřadu přichází na řadu svatební hostina. Zde je důležitý zasedací pořádek, kdy uprostřed svatební tabule sedí novomanželský pár. Po boku nevěsty sedí rodiče ženicha, po
boku ženicha rodiče nevěsty, dále pak svědkové, prarodiče a další hosté.
Na začátku hostiny má zpravidla proslov svědek nebo jeden z rodičů. Tento proslov by měl trvat pár minut. To, že chcete pronést proslov, jednoduše naznačíte lehkým zaťukáním na skleničku. Mluvte srozumitelně a nahlas. Nezapomeňte, že po proslovu následuje přípitek. Skleničkami se ťuká pouze tehdy, když se nepřipíjí pivem či tvrdým alkoholem, a to pouze s nejblíže usazenými hosty.
Ve výčtu pravidel bychom mohli vesele pokračovat dál, ale proč se zbytečně nechat svazovat pravidly, když tato po většinou bohatě postačí.
Foto: Pixabay