Jednou z tradic, která má svou historii již po mnoho generací, je pečení svatebních koláčků. A jako u každé tradice či zvyku, i zde se najdou rozdíly region od regionu. Jedno však zůstává stejné, svatební koláčky nesmí chybět na žádné svatbě.
Obvykle je pečení svatebních koláčků úkolem maminky nevěsty. Ta na to ale většinou není sama. Přidávají se babičky, sestry, sestřenice, kamarádky nevěsty i sousedky. Pečení svatebních koláčků není ale rozhodně nic pro nevěstu. Říká se, že nevěstu, která při pečení pomáhá, v manželství čeká jen nouze a uplakané děti. A která nevěsta by to chtěla riskovat?
Zvací, oznamovací i výslužkové
Svatební koláčky mohou být jak zvací, oznamovací tak i takzvané výslužkové. Zvací koláčky se pečou přibližně tři týdny před obřadem a rozváží se všem, které snoubenci chtějí pozvat na svatbu. Oznamovací koláčky se rozváží asi týden před svatbou těm, kteří naopak nejsou na svatbu pozvaní. Nicméně někdy snoubenci připraví koláčky najednou a rozváží je všem, jak zvaným, tak i nezvaným. Svatební koláčky však nesmí chybět ani na svatební tabuli.
Různé velikosti, tvary i náplně
Pokud jde o tradice, můžeme se setkat, jak s úplně malinkatými koláčky, tak i s naprosto obrovskými. Regionální zajímavostí jsou například patrové svatební koláčky, které se pekly na Doudlebsku. Svatební koláčky s kyticí rozmarýny uprostřed jsou pro změnu chodskou tradicí. Co se týče náplní, svatební koláčky se zpravidla pečou se třemi druhy náplní. Mezi nejoblíbenější patří náplň tvarohová, maková, ořechová a povidlová. Rozmanité je pak i zdobení koláčků. Nejvíce se však setkáváme s mandličkami nebo rozinkami. Fantazii se však meze nekladou ani v případě svatebních koláčků.
Rohové svatební koláčky pro svobodné
Specialitou jsou takzvané rohové koláčky, který bývají zpravidla větší a čtyřhranné. Do každého cípu je umístěn jiný druh náplně. Pokud takový koláček sní kdokoli svobodný, říká se, že se do roka ožení nebo provdá.
Foto: Táňa Kottová