Floristka Vlasta Černá Rypáčková pochází ze zahradnické rodiny. A protože její rodiče provozují rodinné zahradnictví, mezi květinami se pohybovala již od malička. Její tatínek je dokonce jeden z mála zahradníků – mužů, kteří u nás začali vázat svatební kytice. Vlasta vystudovala zahradnickou školu se specializací na květinářství a sadovnictví. Jakmile věděla, že se chce zabývat svatebními květinami a dekoracemi, absolvovala ještě kurz na Floristické škole v Hradci Králové, kde získala titul Mistr Florista. A kde všude se můžete se zkušenou floristkou setkat? Dlouhodobě spolupracuje například s pořady “Sama doma”, “Polopatě”, “Snídaně s Novou” či “Rady ptáka Loskutáka”.
Jste svatební floristkou – nejedná se tak trochu o sezónní záležitost? Přece jen je hlavní sezóna svateb od června do října.
Ano, svatby jsou sezónní záležitostí, nicméně i v době, kdy nejsou svatby je stále co se učit a připravovat se na další sezónu.
Se svatební floristikou jste začínala již před 15 lety, nebylo to tehdy obtížné? Nebo naopak nevěsty uvítaly, že mohou jít přímo za někým, kdo je na svatební kytice i celkovou svatební dekoraci specializovaný?
Popravdě nevím o nikom, kdo by společně tehdy se mnou začínal – tedy co se týče svatební specializace. V té době jsem se rozhodla, že se chci věnovat svatebním kyticím, svatební výzdobě a veškeré květinové svatební dekoraci. Obtížné to samozřejmě bylo. Dnes však již mám stovky spokojených nevěst, kterým jsem připravila nejen svatební kytici, ale i výzdobu obřadu a dalších prostor. Možná k tomu přispěl i fakt, že již tehdy jsem se rozhodla dělat kytice jiným způsobem. Vlastně i dnes je takto váže jen zlomek květinářů – ač je tento způsob velice pracný, pro nevěstu se mi stále líbí nejvíce. Nevýhodou je ovšem jeho časová náročnost – místo dvaceti minut pracuji na kytici i celý den. Ale vzhledem k tomu, že mou prioritou je kvalita – pracuji pouze s těmi nejkvalitnějšími květinami a materiály, větší časová náročnost vazby je pak již samozřejmostí.
Určitou výhodou oproti mnohým květinářstvím je i dnes fakt, že si na nevěstu udělám čas. Pokud není květinářství přímo specializované na svatební servis, nemá toliko prostoru věnovat se každé nevěstě zvlášť – a ono je to logické, s klasickou otvírací dobou to totiž ani možné není. Proto jsem dala přednost tomu, abych si vždy vyhradila dostatek času pro schůzku s nevěstou, kde můžeme v klidu všechno probrat. Na základě schůzky sestavím kalkulaci a pokud se pro mě nevěsta rozhodne, začíná mezi námi spolupráce.
Dá se vazba květin či vytváření květinových dekorací naučit či k tomu musí mít člověk trošku toho talentu?
V dnešní době je velice moderní měnit profesi na to, co nás skutečně baví. A tím jsou třeba právě i květiny. Mně se to líbí. Nicméně i když tito lidé mají cit pro barvy, detail i estetiku, bohužel jim chybí jedna ale podstatná věc – zkušenost. Nikdo nemůže říct, že je bezchybný a že vše umí – i já na sobě vidím stále mezery, které je třeba pilovat. Bohužel však každý dobrý florista na první pohled pozná, že danou vazbu vázal někdo, komu chybí zkušenosti, které se sbírají i několik let.
Dnes se třeba najdou i takové nevěsty, které se rozhodnou pro vlastní dekoraci – a proč ne? V květinářství si koupí květiny, seženou si dekorační prvky a pokud se jí to líbí, je to dobře. Ale ať je sebešikovnější, každá květinová dekorace od profesionála bude vypadat jinak. V této době je například velice IN vše ve stylu Provence, lučního kvítí a podobně. Kvalitní látka, čiré vázy, čerstvé květiny – dekoraci může vykouzlit téměř každý. Stačí trocha citu pro barvy.
Jaké vládnou trendy ve vazbě svatebních kytic?
Dnes je k dispozici ohromný výběr květin. V kterékoli roční době seženete téměř jakoukoli květinu. Trendy jsou stále samozřejmě růže, kaly, orchideje a tulipány. Nevěsty někdy přichází s obrázkem z internetu, který někdy také najdou na zahraničních webech. Ačkoliv jsou svatební kytice na pohled velice krásné, jsou velmi nepohodlné pro nevěsty. Mají totiž silný úvazek, který často musí držet oběma rukama a už během obřadu se kytici snaží odložit, případně ji drží stonky nahoru, což je pohodlnější.
Kde čerpáte inspiraci? Navštěvujete například i nějaké workshopy?
Co se týče workshopů, navštěvuji je přibližně jednou, dvakrát ročně. Vzdělávání je důležité neustále. Trendy i techniky vazby květin se mění. Snažím se proto zkrátka pořád zdokonalovat a vše následně aplikovat v praxi. Mnohdy se jedná o tvorbu avantgardních květin, které jsou spíše určeny pro módní přehlídku než pro klasickou svatbu. Ale člověk musí být neustále připraven pro případ, že i takovou květinu by některá z nevěst požadovala.
Aktuálně mám například jeden příjemný zážitek, který mi je také motivací pro další práci. V nedávné době jsem vázala kytice pro Miss ČR Gábinu Kratochvílovou, se kterou jsme fotili svatební editorial. Kolem Gábiny lítal štáb dvaceti lidí – fotograf, kadeřník, vizážistka atd. a pro mě bylo největším zadostiučiněním, že ona ty kytice nepustila ani při přebíhání, převlékání nebo když se šla napít. A to je okamžik, kdy čerpám inspiraci a motivaci pro další práci, neboť mým cílem je vytvářet takovou kytici, která nebude nevěstě nijak překážet a hlavně, nebude jí chtít pustit z ruky.
A co sezónní květiny a stylově laděné vazby?
Ano, každé období má své květiny. Nyní jsou to zcela určitě hortenzie. Moc oblíbené jsou ale i sušené chilli papričky, obilí – tento tak trochu rustikální styl je velice populární. Podzimu vládnou i specifické barvy – bordó, skořicová, zelená. V létě je to zase například modro-bílá kombinace, která navozuje pocit chladu.
Extravagance/originalita či klasika? Jaké kytice si vás nevěsty častěji objednávají a které vy osobně tvoříte raději?
Nyní ve všem převládá jednoduchost. Nevěsty požadují jednoduché svatební kytice i květinové svatební dekorace. Čím je dekorace jednodušší, tím náročnější je ji vytvořit – musí to mít totiž zkrátka nápad. Jednoduché černé šaty také nebudou vypadat exkluzivně, pokud vás nezaujmou střihem, výrazným detailem či krajkovým zdobením. Ve všem musí být nápad, a to platí i o svatebních kyticích a květinových dekoracích. Dekorace by měla být vytvořena tak, aby vás nutila zastavit se a zadívat se na ni.
Na základě jakých kritérií by měla nevěsta zvolit vhodnou kytici? Šaty, účes, místo… souvisí to s tím a popřípadě dle čeho ještě?
Nevěsty většinou přijdou s obrázkem svatební kytice, která se jim líbí a kterou by chtěly. Pokud se nejedná o obrázek z mých stránek, doporučuji nevěstě, aby si všechny mé kytice prošla a našla styl, který se jí nejvíce líbí. Pokud se jí nelíbí žádná z mých vazeb, pravděpodobně by se jí nelíbila ani žádná další kytice, kterou bych uvázala. V případě, že najdeme společnou řeč, jsme na začátku… Pak přecházíme k tomu, že se ptám, kdy a kde bude svatba, jaký bude počet hostů, v jakém stylu bude svatba. Dalším kritériem pro výběr kytice je i sama nevěsta – její postava, barva pleti i vlasů, a v neposlední řadě hrají velkou roli svatební šaty. Na základě všech těchto informací doporučím či popřípadě vyvrátím nevěstě, proč jsou nebo nejsou vhodné dané květiny. Jiná vazba bude pro luxusní zámeckou svatbu o 200 svatebních hostech a zcela odlišná bude pro svatbu na louce, kde se sejde na padesát kamarádů. Rovněž je důležité vědět, zda nevěsta bude kytici “zahazovat” či si ji má v plánu usušit a uschovat – to vše jsou věci, které rozhodují o tom, jak a z čeho bude výsledná kytice vytvořena.
Vytvářela jste někdy kytici, která Vám k dané nevěstě absolutně neseděla?
Ano, jednou jedinkrát jsem takovou svatební kytici vázala. Jednalo se o kytici z rudých růži. Ačkoliv jsem evěstě vysvětlila, proč se k ní kytice nehodí, trvala na ní. Nevěsta byla velice bledá, měla blond vlasy a ta kytice ji absolutně přebila. Navrhla jsem jí i alternativu v podobě jednoho květu rudé růže. Nakonec z ní však vylezlo, že jí její muž vždycky nosil kytici dvaceti rudých růží a to je argument, který již zkrátka ničím nepřebijete a vlastně ani přebít nechcete. Kytici jsem tedy mile ráda uvázala. Vytvářela jsem ji pracnou metodou vatičkováním. A věděla jsem, že daná kytice bude mít pro nevěstu ještě zcela jiný význam.
Jak je to s výběrem svatební kytice? Dříve měl svatební kytici na starosti ženich jak je tomu dnes?
Dříve skutečně chodil ženich, který to však měl mnohem jednodušší než dnešní pánové, neboť existovaly vlastně jen jedny šaty – kroj. Dnes je výběr svatební kytice víceméně na nevěstě. Dnešní ženichy většinou zajímá až konečná kalkulace. Mám ale jednu zkušenost, kdy přišel ženich, který donesl fotografii nevěsty a kompletně zajistil výběr svatební kytice.
Co svatba a květinové šperky? Objednávají si u vás nevěsty například i čelenku z živých květin či třeba náramek a podobně?
Živé květiny ve vlasech určitě ano. Kdy jindy může mít žena květiny ve vlasech? Do opery s ní asi nepůjdete, a proto je svatba ideální příležitostí. Květinové šperky se opět řídí svatebními šaty, svatební kyticí atd. Co se týče květinových náramků, tak v případě svatební kytice by to bylo moc, ale například pro maminky, svědkyni či družičky jsou naprosto ideální. Výhodou je také to, že jim nikde nepřekáží.
Na závěr praktická rada pro nevěsty – kdy by měla ideálně nevěsta přijít a začít řešit výběr svatební kytice, korsáže pro ženicha a další květinové dekorace?
Jakmile má nevěsta vybrané svatební šaty a zná termín svatby, je pravý čas, kdy by se měla přijít domluvit. Zejména pokud se jedná o magická data svateb – tam pak mívají většinou kvalitní floristé nabito.
A jaké jsou vaše plány do budoucna?
Nyní se například chystám po delší době zúčasnit svatebního veletrhu EXPO 2014. Určitě bych se chtěla domluvit na spolupráci se zahraničními stážisty. Hlavně bych ale chtěla dál dělat to, co dělám. Moje motto je “Ať máte na růžích ustláno” a toho se chci i nadále držet.
Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů.
Kontakt:
Vlasta Černá Rypáčková
info@svatebnikytice.cz