Interview

“Událost jako svatba si zaslouží speciální oblek,” říká Martina Kučerová z pánského butiku svatebního domu Nuance

“Událost jako svatba si zaslouží speciální oblek,” říká Martina Kučerová z pánského butiku svatebního domu Nuance

Každá nevěsta potřebuje svého prince a bez skvěle padnoucího a ještě lépe vyhlížející svatebního obleku to zkrátka nepůjde. A protože vybrat ideální svatební oblek není vůbec lehká záležitost, zeptali jsme se na to odbornice na slovo vzaté – Martiny Kučerové ze svatebního domu Nuance, která se v této oblasti pohybuje již několik let. V pánském butiku najdete převážně obleky luxusní německé značky Wilvorst a španělské Javier Arnaiz.

“Událost jako svatba si zaslouží speciální oblek,” říká Martina Kučerová z pánského butiku svatebního domu NuanceCo rozhoduje o výběru typu obleku, resp. zda to bude oblek, žaket či smoking?

Zásadou číslo jedna jsou šaty nevěsty. Nicméně o tom, zda bude oblek či žaket rozhoduje zejména styl svatby. Smoking se u nás na svatby téměř nenosí, neboť se jedná o večerní slavnostní oděv a svatby u nás se většinou odehrávají během dne.

Dbají snoubenci na to, že když si vyberou žaket, měli by ho mít i ostatní muži na svatbě, tedy alespoň z nejbližšího příbuzenstva? Anebo jde etiketa mnohdy mimo ně?

Ačkoliv cizinci toto pravidlo poctivě dodržují, českým ženichům je to, bohužel, mnohdy jedno a nevadí jim, že budou mít žaket na svatbě pouze oni.

Jaká kritéria jsou při výběru svatebního obleku důležitá?

Hlavním kritériem při výběru obleku jsou šaty nevěsty. Se svatebními šaty pak souvisí zejména volba barvy obleku. Samozřejmě, svou roli hraje i ženich – zda mu daná barva sedne či ne, ale hlavním odrazovým můstkem jsou právě zmíněné šaty nevěsty. Platí určitá nepsaná pravidla, že černý oblek ladí ke všem šatům, nicméně k ivory barvě sedne velice krásně oblek v barvě hořké čokolády. K šatům v bílé či takzvané off-white a champagne, která má blíže spíše k bílé barvě, se hodí nyní velice módní modrá barva obleku. Trendy je však i oblek ve stříbrné barvě. V poslední době například ale slábne poptávka po bílých oblecích.

Jak zvolit barvu jste již naznačila ale co materiál svatebního obleku?

Velice trendy je lehce lesklý oblek, který rovněž působí slavnostnějším dojmem. Proto je ideální vybírat obleky, které nejsou vyrobeny ze 100 % vlny ale částečně i z hedvábí. Co se týče obleků značky Wilvorst, jsou vyráběny z velice kvalitních látek a jsou „odlehčené“, což jistě uvítá každý ženich.

“Událost jako svatba si zaslouží speciální oblek,” říká Martina Kučerová z pánského butiku svatebního domu NuanceSvatební oblek však není jen sako a kalhoty – co další doplňky? 

V případě, že ženich souhlasí s vestičkou (a ve většině případů se jí nebrání), je její součástí i vázanka – takzvaný plastron. Co se týče vestičky, může být v barvě obleku či může být sladěna se svatebními šaty. Pokud ženich vestičku odmítá, vybírá si vázanku, která podobně jako plastron musí ladit s barvou nevěstiných šatů.

Existuje něco, na co by si měl dát ženich při výběru obleku a k němu vhodných doplňků pozor?

Určitě ano. Obecně platí, že k obleku by měl ženich volit boty ve stejné nebo tmavší barvě než je jeho oblek. V případě světlých a bílých obleků by měl rozhodně mít boty ve stejném nebo obdobném tónu barvy. Bohužel se mnohdy setkávám s tím, že nevěsty chtějí, aby jejich nastávající měl vázanku v barvě jejich kytice. V takovém okamžiku je nejlepší ukázka, kdy nevěsta na vlastní oči vidí, jak vázanka v křiklavě oranžové či růžové absolutně přebije slavnostní dojem, který ženichův oblek až do té chvíle budil.

A jak je to s půjčováním obleku? Převládá půjčování nebo dávají pánové přednost koupi svého vlastního obleku?

Je to tak. Převládá zejména prodej svatebních obleků, tedy pokud se jedná o standardní střih a vzhled. Většina těch, kteří požadují něco více neobvyklého – například oblek stříbrné barvy či žaket, upřednostní ale samozřejmě půjčení, neboť jej nemohou využít na více akcí.

Lze i u svatebních obleků pozorovat nové trendy? 

Samozřejmě. Stejně jako u svatebních šatů, i zde se neustále objevují nějaké novinky. Aktuálním trendem jsou, jak už bylo zmíněno, obleky v odstínech modré či hořké čokolády. Trendy jsou rozhodně “kratší rukávy”, respektive měl by být vidět jeden centimetr rukávů košile. Dříve se naopak upřednostňovaly delší rukávy. Módní jsou  obleky převážně italského střihu – takzvané slim obleky, které sedí téměř každému ženichovi.

Snoubence bude jistě rovněž zajímat, jak se pohybuje cena půjčení a cena v případě koupě svatebního obleku?

Pokud jde o půjčení, cena za komplet – oblek, vestičku a plastron, se pohybuje v rozmezí od 4 500,- Kč do 6 500,- Kč. Cena za nový oblek je kolem 15 000,- Kč, tedy pokud mluvíme o kvalitních oblecích značky Wilvorst.

A opět jedna praktická otázka na závěr, kdy začít se sháněním svatebního obleku?

Záleží na tom, zda si jej ženich chce půjčit či koupit. Pokud se jedná o koupi, je nutné přijít alespoň tři a půl měsíce dopředu. U půjčení stačí kratší doba. Nicméně zásadní je, aby již měla šaty vybrané nevěsta.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho spokojených ženichů.

“Událost jako svatba si zaslouží speciální oblek,” říká Martina Kučerová z pánského butiku svatebního domu Nuance

Kontakt

Svatební dům Nuance

Martina Kučerová

www.nuance.cz

facebook

O autorovi

The Wedding Post