Svatba a manželství jsou ve všech zemích opředeny nejrůznějšími tradicemi. U nás patří mezi oblíbené zvyky, které se na české svatbě dodržují, například rozbíjení talířů a společné zametání střepů, chomout a koule pro ženicha, něco modrého, půjčeného, nového a starého pro nevěstu, společné krájení dortu nebo přenášení nevěsty přes práh.
Na návštěvě u sousedů
Ovšem jak se říká: “jiný kraj, jiný mrav”. A nemusíme chodit daleko, hned u našich nejbližších sousedů vypadá svatba docela jinak. Je pravdou, že mnoho tradic máme společných, ale na Slovensku je například tradiční takzvaná odobierka neboli poděkování rodičům. Zároveň rodiče, kmotři a nejbližší rodina dávají snoubencům požehnání. Dalším zvykem je půlnoční tanec nevěsty s hosty, kdy si hosté za tanec zaplatí a po tanci dostanou kousek dortu nebo panáka. Nakonec nevěstu z kola vysvobodí ženich. Zvyků je samozřejmě více, ale opět se to liší v závislosti na konkrétní oblasti Slovenska.
Tak trochu netradiční tradic
Pokud vám přijdou naše tradice nudné, vyrazte na svatbu například do Skotska. Tam už je to o poznání drastičtější, a to zvláště pro nevěsty. Probíhá totiž takzvané černění, během kterého se v některých oblas
tech „černí“ nevěsta, někde zase ženich, nebo popřípadě oba dva. Černění spočívá v tom, že se na nevěstu nebo ženicha vylije nechutná smradlavá směs složená většinou ze saze, vajíček, melasy, peří a dalších chuťovek.
V Číně pro změnu musí nevěsta celý třicet dní před svatbou plakat alespoň hodinu denně. Po deseti dnech se k ní přidá maminka a pak po dalších deseti dnech babička.
V Albánii je zase typické, že ženich a nevěsta mají každý svou svatební hostinu. Ženich na chvíli zaskočí na nevěstinu hostinu, zatancují si, rozkrojí dort a zase se vrátí na tu svou.
Jak sami vidíte, bizarních, zvláštních a někdy až krutých tradic je po světě mnoho., tak co říkáte, nejste rádi, že přece jen žijeme v Česku?
Foto