Ke každé nevěstě kromě svatebních šatů samozřejmě patří i svatební kytice. Ta je symbolem tohoto velkého dne, a tak není divu, že by si ji mnoho nevěst rádo uchovalo na památku. I proto dnes již hodně nevěst volí kytice umělé. Pokud jste ovšem zastánkyní přirozené krásy a přejete si živou svatební kytici, tak pro vás máme pár tipů, jak si svatební kytici usušit, aby vám dělala radost i dlouho po svatbě.
Je dobře známo, že ne každá květina se dá dobře usušit. Mezi vhodné druhy květin k sušení patří především růže, karafiáty, hortenzie, fresie nebo překvapivě i luční květy. Naopak nejhorší jsou kaly, tulipány nebo oblíbené pivoňky. A jaké metody sušení se nejčastěji používají?
Osvědčená klasika
Nejklasičtější je především sušení teplým vzduchem, kdy kytici umístíme do tmavého prostoru, kde proudí vzduch. Vhodné je zavěsit kytici za stonky. Je to osvědčená metoda, která funguje.
Glycerínová metoda
Dalším způsobem je sušení pomocí glycerínu. Nejprve musíte smíchat glycerín a teplou vodu v poměru 1:2 a nalít tuto hmotu do vázy. Stonky kytice rozklepněte kladívkem a celou kytici vložte do vázy s glycerínem tak, aby byly alespoň 3 cm ponořené. Vázu s kyticí dejte na světlé místo a nechte alespoň 2 týdny pracovat. Poté stonky omyjte vodou a nechte usušit.
Další vychytávky
Na hortenzie či různé traviny je dobré použít postupné sušení ve váze, kdy ve váze necháte trochu vody a svatební kytici. Voda se postupně odpaří a kytice se usuší. Jedním z posledních způsobů je sušení silikagelem. Jde o kuličky, které mají schopnost nasávat vlhkost. Můžete je najít například v krabici s novými botami. Svatební kytici si položte nejlépe někde na teplém místě a zasypte ji silikagelem. Kromě něj je rovněž vhodný prací prášek.
Sušení mrazem
Poslední možností, která je sice bez práce, ale samozřejmě patří mezi nejdražší, je nechat si ji profesionálně usušit mrazem. Jde o proces zvaný lyofilizace. Doporučuje se ale především pro kytice složené převážně z růží. Lyofilizaci je zapotřebí mít domluvenou minimálně 3 týdny dopředu. Počítat ovšem musíte s částkou okolo 1 800 Kč. Celý proces lyofilizace trvá 1 až 2 týdny.